متخصص روانشناسی سلامت در خصوص اضطراب و استرس در دوره سالمندی و بازنشستگی گفت: اضطراب و استرس، جزء جدایی ناپذیر زندگی امروزه است

9 مهر 1397

یکی از ابعاد سلامتی در دوره سالمندی که لازم است به آن توجه بیشتری شود بحث سلامت روان و سلامت اجتماعی این گروه است


یکی از ابعاد سلامتی در دوره سالمندی که لازم است به آن توجه بیشتری شود بحث سلامت روان و سلامت اجتماعی این گروه است. حضور در گروه و جمع های مشابه با افراد سالمند، گروه دوستان هم اندیشی در مورد موضوعات و تجارب قبلی زندگی و ایجاد فضایی که سالمندان به راحتی از مسیر زندگی گذشته اند و تجارب مفید و حتی تجارب ناموفق خود در این فضا با سالمندان دیگر به راحتی صحبت کنند و همدلی و همفکری بگیرند، حتی مشارکت در فعالیت های خیرخواهانه برای داشتن احساس مفید بودن حضور با نوه ها، فرزندان و انتقال این تجارب به نسل جدید در قالب ایجاد فضایی به نام کانون سلامت محله ویژه سالمندان که یکی از برنامه ها و اهداف معاونت اجتماعی دانشگاه است  و برای کاهش مشکلات سلامت روان اجتماعی سالمندان است موثر باشد.
متخصص روانشناسی سلامت در خصوص اضطراب و استرس در دوره سالمندی و بازنشستگی گفت: اضطراب و استرس، جزء جدایی ناپذیر زندگی امروزه است؛ اما در صورتی که این اضطراب تداوم پیدا کند و مقدار آن زیاد شود می تواند سالمندان را فرسوده و آسیب پذیر کند.
وی ادامه داد: از علت اصلی اضطراب و استرس در دوران بازنشستگی می توانیم به تنهایی و انزوای حاصل از مرگ همسر، دوستان و همچنین ترک فرزندان از خانه اشاره کنیم. بیماری های مزمن و کاهش توانایی جسمی افراد در دوران سالمندی؛ اختلال در خواب؛ مراقبت از همسر بیمار؛ تغییر شرایط و محل زندگی؛ ترس از وابستگی به دیگران؛ ترس از مرگ؛ و حمایت نشدن، از دیگر عواملی است که باعث ایجاد اضطراب و استرس افراد در دوران بازنشستگی می شود.
وی در ادامه به علائم استرس در بازنشستگان اشاره و بیان کرد: افزایش فشار خون ، تپش قلب، تندی تنفس، تعریق و سردی دستها، خستگی، اختلال در خواب، کابوس های شبانه، کاهش تمرکز، حواس پرتی، افسردگی و در بعضی مواقع پرخاشگری و همچنین علائم گوارشی و تکرر ادرار را می توانیم از عوامل استرس نام ببریم .
 در خصوص راه های مقابله با استرس و اضطراب تاکید کرد: یکی از راه های مقابله با استرس، برقراری ارتباط با خداست؛ راز و نیاز با پروردگار اثر آرام بخش بسیار در افراد مضطرب ایجاد می کند. کمک به اعضای خانواده و اطرافیان، صحبت درباره مشکلات و نگرانی ها با خانواده و دوستان؛ به کاری مشغول شدن در مواقع استرس.
دکتر زینب حسینی تصریح کرد: سالمندان می توانند با اعضای خانواده به خصوص نوه ها ارتباط برقرار کنند. از نوه هایشان نگهداری کنند. به موسیقی گوش بدهند و برنامه های تلویزیونی را تماشا کنند. فعالیتهای ورزشی به کاهش استرس، کمک بسیار می کند. خواب کافی و با کیفیت نیز بسیار کمک کننده است.
در پایان : بعضی سالمندان به علت کم خوابی، دچار بی قراری و استرس می شوند که توصیه می شود حتما برای رفع این مشکل به پزشک معالج مراجعه کنند.   

تاریخ بروز رسانی:   9 مهر 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >